03.05-09.05

00:00

WORKSHOP

Labirynt Gallery, 5 ks. J. Popiełuszki Street

Cornelius Cardew (UK) The Great Learning (1971) *

Open rehearsals with The Great Learning Collective directed by John Tilbury (UK)

10.05

19:30

CONCERT

Labirynt Gallery, 5 ks. J. Popiełuszki Street

Cornelius Cardew The Great Learning (1971) * – concert-ceremonial
John Tilbury – director
Performers: The Great Learning Collective

11.05

19:00

CONCERT

Labirynt Gallery, 5 ks. J. Popiełuszki Street

Cornelius Cardew The Great Learning (1971) * – concert-ceremonial
John Tilbury – director
Performers: The Great Learning Collective

14.05

19:00

Crossroads Centre, 39 Krakowskie Przedmieście Street
Frank Zappa – film evening

15.05

20:00

CONCERT
Courtyard of the Dominican Monastery, 9 Złota Street

Sound Spaces – concert
Hutsul Signal Music
Pierre Jodlowski (France) Interactive Landscapes (2013) PREMIERE
Performers: Mikołaj Iliuk’s Hutsul Ensemble (Ukraine), Pierre Jodlowski – electronics

21:00

100 Years Later - part 1

Igor Stravinsky (Russia) – Kwadrofonik (Poland) The Rite of Spring - comments (2013) 

PREMIERE PERFORMANCE

Performers: Kwadrofonik: Emilia Sitarz, Bartosz Wąsik – piano, Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala – percussions, dance: Jacek Łumiński – concept/choreography, Sebastian Zajkowski – management, Silesian Dance Theatre, Lublin Dance Theatre, Dance Theatre Department of the PWST in Cracow – performers

 

100 years later – part 2

Programme: Jerzy Mazzoll and Tomasz Sroczyński Rite of Spring Variation (2013). PREMIERE

Performers: Jerzy Mazzoll – bass clarinet, Tomasz Sroczyński – violin and electronics

 

 

22:30

DANCE NIGHT
Festival Club – Hades Szeroka, 21 Grodzka Street

Mikołaj Iliuk’s Hutsul Folk Ensemble from Werchowyna– dancing time

15.05-18.05

00:00

Labirynt 2 Gallery, 3 Grodzka Street, 11:00-18:00
Ceremonies of Sound – radio soundscapes: electronic and concrete music
15 May – Eugeniusz Rudnik (Poland) – selected works
16 May – Jean-Claude Éloy (France) – selected works
17 May – Åke Parmerud (Sweden) – selected works
18 May – Jarosław Kapuściński (Poland/USA) – selected works

16.05

19:30

CONCERT

Conversion of St. Paul Church, 5 Bernardyńska Street
19:30 It Is Growing Dusk – concert

Jan Sebastian Bach Komm susser Tod (1736), György Ligeti Poème symphonique (1962), Knut Nystedt Immortal Bach (1988) and Norwegian traditional music
Performers: Oslo Chamber Choir (Norway), Håkon Daniel Nystedt (Norway) – conductor

21:00

CONCERT
Conversion of St. Paul Church, 5 Bernardyńska Street

Space Mystery – concert

Ignacy Zalewski The Lightning’s Initial (2013) PREMIERE, Cezary Duchnowski Sadhana (2013) PREMIERE, Aleksander Kościów Lithaniae (2013) PREMIERE, Toru Takemitsu (Japan) Paths (1994)
Performers: Leszek Lorent Percussion Ensemble, Cezary Duchnowski, Łucja Szablewska - soprano, Tomasz Woźniak– trumpet, International School of Traditional Music Ensemble directed by Jan Bernad, Lublin Philharmonic Orchestra, Szymon Bywalec – conductor, Beata Chwedorzewska – director

22:30

DANCE NIGHT
Festival Club – Hades Szeroka, 21 Grodzka Street

Fabatka (Hungary) – dancing time

17.05

19:00

Square in front of the H. Ch. Andersen Theatre, 1 Dominikańska Street
Twisting In Space – concert PREMIERE
Performers: Glenn Branca Ensemble (USA) – Reg Bloor, Eric Hubel, Steve Cohen, Ben Miller, Roger Oldtown – guitars, Greg McMullen – bass, Libby Fab – drums, Glenn Branca – conductor

21:00

CONCERT-HAPPENING
Square in front of the H. Ch. Andersen Theatre, 1 Dominikańska Street

I hit you – battle of hits 
– concert-happening PREMIERE
Performers: Jukebox (France) – Fabrizio Rat – piano, Louis Laurain – trumpet, Fidel Fourneyron – trombone, Ronan Courty – double bass, Julien Loutelier – drums
versus 
Mitch & Mitch (Poland): Mitch – guitars, piano, harmonica, vocals; Mitch – bass, vocals; Serious Mitch – percussional instruments, guitar, piano, vocals, charm; Mr. Bitch – drums, guitar, percussional instruments, sampler, lousy vocals; James Boned Mitch – drums, percussional instruments, sampler, micro-vocals; Crackin’ Mitch – vibraphone, Mitch the Kid – trumpet, Mad Mitch – saxophone, Spiral Mitch – trombone

22:30

DANCE NIGHT
Festival Club – Hades Szeroka, 21 Grodzka Street

Czarne Lwy z Przedmieścia (Poland) – dancing time

17.05-18.05

00:00

MARKET OF SOUNDS
17 May / Ruska Street Fruit and Veg Market
18 May / Wileńska Street Fruit and Veg Market
Market of Sounds – Dźwięk-Bud (Poland) – musical actions at unexpected hours

The actions will be broadcast on the CODES Festival website. Times of broadcast to be announced.

18.05

18:00

CONCERT
Courtyard of the Dominican Monastery, 9 Złota Street
Pianos persistently singing – concert
Simeon ten Holt (The Netherlands) Canto ostinato (1976) – Performers: Andrzej Dutkiewicz, Szabolcs Esztényi (Hungary), Iwona Mironiuk, Kyeong-Yeon Seo (Korea)

20:30

Square in front of the H. Ch. Andersen Theatre, 1 Dominikańska Street
The Music Of Frank Zappa& more featuring Four Zappa-Band Legends – concert
Performers: Project/Object (USA) – Ike Willis – guitar, vocals; Ray White – guitar, vocals; Tom Fowler – bass, Ed Mann – percussion, Andre´ Cholmondeley – guitar, vocals; Kendall Scott – piano, Ryan Berg – drums

22:00

TESTIMONIAL
Festival Club – Hades Szeroka, 21 Grodzka Street

Celebration of Jan Gaca’s 80th Birthday: Master Jan Gaca and his students